wtorek, 28 listopada 2017

Chorwacja - plaże piaszczyste konta plaże żwirowe

Ci, którzy myślą o swoim pierwszym wyjeździe do Chorwacji zastanawiają się, jak się plażuje na plażach żwirkowych, kamyczkowych czy skalistych. Czy warto się wybrać do takiej miejscowości, która nie posiada piaszczystych plaż? Pomożemy Ci rozwiać wątpliwości i pokażemy, jakie zalety posiadają plaże żwirowe, których w Chorwacji jest najwięcej.

Zaczniemy od krótkiej charakterystyki plaż żwirowych. 
Plaż żwirowych jest zdecydowanie najwięcej w Chorwacji. Bardzo często są to plaże zagospodarowane przez człowieka, a żwirek nawieziony jest przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego. 
Przykładem takiej plaży jest plaża w Stobrec - zobaczcie na dwa zdjęcia zrobione w innym czasie. Na pierwszym widzicie plaże naturalną, gdzieniegdzie skałki, grubsze kamienie, nierówności. Na drugim zdjęciu ta sama plaża po inwestycjach.
Zalety plaż żwirowych i kamyczkowych, miejscami skalistych:
  1. Woda jest niezmącona przez co osoby pływające z maską mają lepszą widoczność do obserwowania podwodnego świata fauny i flory
  1. Piasek nie klei nam się do ciała, nie przenosimy go do samochodu, apartamentu
  2. Zabawy na plaży naszych dzieci mogą być bardzo twórcze - można układać fortece z kamieni, przewozić kamyczki zabawkową ciężarówką. Fajnie sprawdza się malowanie dużych płaskich kamieni - wystarczy zabrać ze sobą kilka kredek świecowych lub flamastry i można robić chorwackie pamiątki znad morza dla dziadków
3. Żwirek i kamienie wymuszają na nas noszenie butów - jesteśmy wówczas chronieni przed jeżowcamiWady plaż żwirowych:

1. Ostrzejsze kamyczki czy żwirek mogą nas uwierać, jeśli mamy cienką karimatę bądź ręcznik
2. Nasze stopy nie korzystają ze zbawiennego wpływu chodzenia na boso po piasku

Zalety plaż piaszczystych:

1. Peeling i masaż dla naszych stóp - jesteśmy blisko natury
2. Mamy większą wygodę leżenia podczas opalania

Wady plaż piaszczystych:

1. Zmącona woda - turyści pływający z maską niewiele skorzystają

Moja rada jest taka - nie szukajmy na siłę plaż piaszczystych w Chorwacji. Zwykle nie są one tak piękne, jak te nasze bałtyckie. Bardzo często spotkałam się z nieco grubszym piaskiem, w ciemnym kolorze (choć było kilka wyjątków), co nie było zbyt atrakcyjne. Ja preferuję plaże żwirowe, lubię miejsca gdzie są skałki - żyje wtedy więcej ryb, które obserwuję podczas snurkowania.

A jakie są Wasze spostrzeżenia? Piszcie w komentarzach!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz