niedziela, 20 maja 2012

Imotski - tajemnica skalnych jezior

Modro Jezero (po lewej) i Crveno Jezero (po prawej)

Imotski to niewielkie miasteczko w Chorwacji,  usytuowane w Dalmacji w północnej części masywu Biokovo, niedaleko granicy z Bośnią i Hercegowiną.

 
Modro Jezero
Crveno Jezero

Miasteczko słynie z fenomenu, jakie stanowią dwa skalne jeziora – Modro Jezero (Niebieskie Jezioro) i Crveno Jezero (Czerwone Jezioro ). Oba jeziora są połączone podziemnymi kanałami z Morzem Adriatyckim. Oba jeziora są tzw. lejami krasowymi, które ukształtowały się poprzez stopniowe usuwanie się podłoża (zwykle wapiennego) poprzez płynącą podziemiami wodę.


Głębokość  Jeziora Niebieskiego  wynosi  max. ok.220 m., jednak zależy ona od pory roku.  Powierzchnia jeziora to obszar 800x500 m, który się zmienia w zależności od poziomu wody. Na koniec lata Niebieskie Jezioro bardzo często wysycha i wówczas na jego dnie odbywają się mecze piłki nożnej.
W jeziorze żyje niemal endemiczny gatunek ryb Delminichthys adspersus, które można zobaczyć w pobliskich strumieniach i rzekach wtedy, gdy jezioro wysycha. Jest to dowód, że jezioro jest połączone z sąsiednimi wodami siecią kanałów.


Więcej informacji na temat Niebieskiego Jeziora
http://www.modrojezero.org/
http://www.wondermondo.com/Countries/E/Croatia/SplitDalmatia/ModroJezero.htm

Widok wyschniętego jeziora wygląda na pewno imponująco. Mi nie udało się tego zobaczyć, ale może kiedyś będzie jeszcze okazja odwiedzenia Imotski późnym latem, kiedy to zjawisko może wystąpić.


żródło: http://www.jutarnji.hr/template/article/article-print.jsp?id=997104

żródło: http://www.jutarnji.hr/template/article/article-print.jsp?id=997104

Kilka kilometrów od Jeziora Niebieskiego znajduje się Crveno Jezero. Ma on głębokość 241 m. ponad normalny poziom wody, natomiast głębokość podziemnej części jeziora sięga nawet do 530 m. z 25-30 milionami metrów sześciennych wody! Jest to trzeci co do głębokości lej krasowy na świecie. 
Można go zobaczyć na liście TOP10 najgłębszych lejów krasowych na świecie.http://www.wondermondo.com/Best/World/Sinkholes.htm
Jezioro otrzymało swoją nazwę od tlenku żelaza, który powoduje czerwono-brązowy kolor skał –klifowych. Ciekawa strona dot. Jeziora Czerwonego (w j. angielskim)
http://www.wondermondo.com/Countries/E/Croatia/SplitDalmatia/CrvenoJezero.htm

Jeziora wyglądają  naprawdę fenomenalnie i myślę, że warto zajechać do Imotski  chociażby na kilkanaście minut, żeby zobaczyć  ten geologiczną ciekawostkę. Imotski nie leżą na mapie najczęściej odwiedzanych miejsc w Chorwacji, ale myślę, że można to zmienić, tym bardziej, że takich miejsc jak to jest na świecie niewiele.
Biokovo, Chorwacja, Góry Dynarskie, Park Przyrody Biokovo, Riwiera Makarska, Sv.Jure, szczyt Sveti Jure, Tučepi, apartamenty w Chorwacji, Mimice, wypoczynek w Chorwacji, kwatery w Chorwacji, noclegi w Chorwacji, CroDea, Joanna Zielińska, Czarnogóra, Bałkany, bałkańska muzyka, Biokovo, Buljarica, Cetina, Chorwacja, Crveno Jezero, Czarnogóra, Dalmacja, Gata, Góry Dynarskie, Góry Mosor, Imotski, Jezioro Czerwone, Jezioro Niebieskie, Kanica, Korčula, Macedonia, Mali Ston, Mimice, Mimice Apartments, Modro Jezero, Moreška, Omiš, Orebič, Park Przyrody Biokovo, Półwysep Pelješac, Riwera Omis, Riwiera Makarska, Staza, Ston, Sv. Ilija, Sv.Jure, szczyt Sveti Jure, Toše Proeski, Tučepi, wędkowanie w Adriatyku, wędkowanie w Chorwacji, Zatoka Kotorska

2 komentarze: