niedziela, 4 grudnia 2011

Mimice - miejsce, gdzie góry spotykają się z morzem


Mimice to miejsce, do którego zawsze z chęcią wracam. Tam czuje się tą kwintesencję Dalmacji. Masywne góry Biokovo niemalże wtapiają się w turkusową wodę Adriatyku, zostawiając tylko trochę miejsca na małe, urocze plaże.


Moje ulubione miejsce w Mimicach to ogród p. Željany i p. Ante – przesympatycznych i bardzo życzliwych właścicieli Mimice Apartments.Mogłabym tam siedzieć godzinami, wsłuchana w dźwięk cykad, szum bury (wiatr od gór, charakterystyczny dla tych okolic). Mogę siedzieć  i patrzeć na ten rajski krajobraz – góry i morze, którego barwy zmieniają się niemalże z godziny na godzinę. Uwielbiam góry, gdy pada na nie blask zachodzącego słońca. Uwielbiam turkus wody podczas słonecznej pogody, jak również szarość Adriatyku podczas mglistego poranku. Całość dopełnia niesamowity zapach rozmarynu i lawendy unoszący się w powietrzu, a  pikanterii dodaje zapach grillowanych ryb, które p. Ante przyrządza po prostu rewelacyjnie. Dom usytuowany jest na wzgórzu, więc wszystko mam jak na dłoni. Wtedy czuję się, jakby cały świat  należał do mnie.

Mimice o poranku

Mimice o zachodzie słońca

Mimice nocą
Kiedy zbliża się noc zawsze wychodzę na taras, żeby nieco odpocząć  po upalnym dniu. Siedzę sobie wówczas wpatrzona w dal, przede mną cała Riwera Makarska migocze jak gwiazdy na bezchmurnym niebie. Wieje bura, ale to mi nie przeszkadza. Zaakceptowałam ją i bez niej Mimice nie byłyby tym, czym są. Jak mawia właścicielka, bura uzależnia, jak nie ma jej kilka dni, to człowiek czuje się, niepewnie. Czuję się wolna, niezależna, szczęśliwa i naprawdę cieszę się , że znalazłam swoje miejsce na ziemi.

Tropikalne pnącze męczennicy błękitnej stanowi niesamowitą ozdobę ogrodu
Lawenda, rozmaryn, drzewko oliwne i laur to stałe elementy śródziemnomorskiego ogrodu

Co roku tu wracam, bo Mimice to magiczne miejsce.
Spójrzcie na fotografie – może choć trochę oddadzą klimat tej miejscowości?

Tych, których urzekło to miejsce i chcieliby spędzić urlop w Mimicach zapraszam na stronę Serwisu CroDea.pl. Znajdują się tam oferty: Mimice Apartaments - willa położona na wzgórzu z pięknym widokiem na morze i góry oraz Apartamenty Špiro - oferta dla tych, którzy morze chcą mieć wyciągnięcie ręki.

1 komentarz:

  1. Przepięknie Pani to opisała, można zamknąć oczy i już tam być, w tej chwili...:)

    OdpowiedzUsuń